دفترفروش: تهران - میدان ولیعصر - خیابان کریمخان زند - شماره 269 طبقه 3 09122852378
info@rahatraffic.com

تابلوهای ترافیکی و عواقب رعایت نکردن آن‌ها

رها ترافیک (آسیا ویژن) > مقالات > تجهیزات ترافیکی > تابلوهای ترافیکی و عواقب رعایت نکردن آن‌ها

تابلوها و علائم ترافیکی برای کمک به حفظ سلامت و جلوگیری از آشفتگی رانندگان و عابرین پیاده طراحی شده‌ اند و همه ما ملزم به رعایت آن ها هستیم. تابلویی که در جای درست خود نصب شده باشد یک پیغام مهم  را در کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن به مخاطب می‌رساند.

برای آن که در هنگام عبور و مرور نظم برقرار شود و ایمنی وسایل نقلیه حفظ شود، تابلو های ترافیکی را در کنار جاده ها، خیابان‌ها و معابر  نصب می کنند.

انواع تابلوهای ترافیکی

تابلوها را بر حسب پیام و اهمیت به دسته های زیر تقسیم می کنند:

تابلوهای بازدارنده:

تابلوهای دایره ای شکل با حاشیه قرمز رنگ هستند و نوع ممنوعیت در وسط آنها نشان داده می‌ شود.

تابلوی «ایست» یا «stop» که از تابلوهای بازدارنده است به دلیل اهمیتی که دارد استثنا بوده و به صورت یک هشت ضلعی طراحی شده است.

رعایت نکردن فرمان‌های تابلوهای بازدارنده تخلف و سرپیچی از قانون محسوب می شود.

تابلوهای اخطاری:

این تابلوها خطرها و مورادی را که نیاز به رعایت فوری دارند هشدار می‌دهند و توجه به آنها بسیار ضروری است، اما این اخطارها راننده را ملزم به انجام کاری نمی کنند. طراحی این تابلوها به شکل مثلث و با حاشیه قرمز رنگ است که یک راس آن رو به بالاست. برای نمونه می توان از تابلوهای «دست انداز» «شیب سرازیری» و «جاده باریک می شود» نام برد.

تابلوهای اخباری و اطلاع دهنده:

پیام این تابلوها به صورت توصیه‌ ها و علائمی کاربردی است و خبر از خدمات و آگاهی‌های مختلف دارند. این تابلوها را معمولا به شکل مربع مستطیل و به رنگ آبی طراحی می‌کنند و پیام مورد نظر در میان آن‌ها با خط سفید یا مشکی نمایش داده می شود. رانندگان برای یافتن مقصد و مسیر مورد نظر از این تابلوها کمک می‌گیرند.

تابلوهای دایره ای آبی رنگ: این تابلوها مجاز بودن انجام یک عمل یا یک چیز خاص را اعلام می کنند.

پیامدهای عدم توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی

در صورت بی توجهی به تابلوهای ترافیکی عواقب زیر ممکن است در انتظار شما باشد:

در خطر افتادن جان و سلامت:

رعایت نکردن نکات ایمنی تابلوهای راهنمایی، ممکن است به قیمت جان شما تمام شود یا به سلامت جسمی شما لطمه وارد نماید.

برهم خوردن نظم و آسایش:

بسیاری از تابلوها برای ساماندهی و جلوگیری از بی نظمی در یک محل نصب می‌شوند و رعایت نکردن آن‌ها می‌تواند موجب هرج و مرج شود. برای مثال اگر تابلو بوق زدن ممنوع را در محل‌هایی که نصب شده رعایت نکنید، سبب آلودگی صوتی و سلب آرامش شهروندان می‌شوید.

جریمه:

پلیس راهنمایی و رانندگی در سال ۹۹ برای رعایت نکردن نکات ایمنی تابلوها جرایم متفاوتی در نظر گرفته است. برای مثال تجاوز از سرعت مجاز تا ۲۰۰ هزار تومان جریمه در پی دارد. یا کسی که در محلِ پارکِ دوبل ممنوع ایستاده باشد، در کلان‌ شهرها و مراکز استان، ۵۰ هزار تومان جریمه می‌ شود. و همین‌طور کسی که در کنار تابلوی توقف مطلقا ممنوع بایستد، جریمه ۴۰ هزار تومانی در انتظارش خواهد بود.

در نهایت باید این نکته را هم ذکر کرد که عدم توجه به تابلوهای ایمنی گاهی به دلیل نحوه استقرار علامت است که در محل و جهت مناسب نصب نشده و دید لازم را ندارد.

پاسخ بدهید