دفترفروش: تهران - میدان ولیعصر - خیابان کریمخان زند - شماره 269 طبقه 3 09122852378
info@rahatraffic.com

در تمام نقاط دنیا خط کشی خیابانی و جاده ای یکی از ابزارهای مهم ایجاد نظم و قانون و امنیت است. خط کشی خیابان ها به منظور راهنمایی خودروها و مشخص کردن مسیر استفاده می‌شود و دارای شکل‌ و  رنگ ترافیکی مختلف است. انواع مختلفی از خط کشی خیابان ها با معانی مختلف وجود دارد که هرکدام به منظوری خاص استفاده می‌شوند. خط کشی ترافیکی خیابان در طول مسیر دچار تغییر می‌شود  که هر کدام مشخص کننده مسیر و باید‌ها و نباید‌هایی برای رانندگان است.با این خط کشی ها رانندگان می‌توانند مسیر خود را به درستی انتخاب کرده و حتی در طول مسیر تغییر جهت دهند. در ادامه با انواع خط کشی ها آشنا خواهیم شد.

انواع خط کشی:

خط کشی های سطح خیابان برای منظم کردن راه ها و راهنمایی رانندگان برای انتخاب مسیر استفاده میشود. در قوانین راهنمایی و رانندگی ۲ نوع خط کشی وجود دارد، خط کشی های طولی و خط کشی عرضی

خط کشی طولی

خطوط طولی در امتداد طول راه کشیده می شوند. شامل خط ممتد، خط ممتد دوبله، خط مقطع یا بریده بریده، خط مقطع و ممتد ترکیبی، خطوط هاشور، خط زیگزاگ و خطوط پارک می باشد.

خط کشی عرضی

 به خط کشی هایی که در عرض شبکه راهها(خیابان یا جاده) طراحی می شوند خطوط عرضی گفته می شود که مهمترین خطوط عرضی شامل خط کشی عابر پیاده، خط توقف بریده شده یا منقطع، خطوط شطرنجی و خط ممتد ایست می باشد.

خط کشی های طولی ممتد سفید

خطوط طولی ممتد معمولا در حاشیه راهها و در وسط راههای دو طرفه به کار می روند. خط طولی ممتد به این معنی است رانندگان نمیتوانند از روی آن عبور یا گردش کنند و اجازه ی سبقت ندارند. وجود  دو خط ممتد در کنار هم بیانگر تاکید بیشتر است و به هیچ وجه اجازه عبور از روی آن داده نمی شود. این خط کشی خود نیز دارای انواع مختلفی است. در طول جاده ممکن است شاهد تغییر این خطوط در میان جاده و خیابان باشید. ممکن است خط کشی در یک سمت از جاده ممتد باشد و در سمت دیگر مقطع. این تغییرات بستگی به شرایط خیابان در مکا‌ن‌های مختلف دارد. خط کشی ترافیکی سفید پر به منظور کانالیزه کردن ترافیک قبل از مانعی که ضرورت دارد از سمت راست آن عبور کرد استفاده می‌شود.

خط طولی  بریده بریده یا منقطع

یک خط کشی منقطع از یک خط معمولی با قسمت‌های جدا از هم تشکیل شده است و کاربرد این خطوط به مفهوم این است که وسایل نقلیه می‌توانند آ‌ن‌ها را قطع کنند. یعنی راننده می‌تواند با رعایت احتیاط از روی آن عبور کند یا گردش نماید. از خط کشی مقطع یا بریده بریده برای تفکیک آزادراه‎ها، گذرگاه‌ها و یا بزرگراه ها به منظور هدایت وسایل نقلیه استفاده می شود. همچنین سبقت گرفتن بر روی خطوط منقطع با رعایت حق تقدم و احتیاط آزاد است .

خط ممتد و مقطع ترکیبی (طولی)

گاهی یک خط ممتد و یک خط مقطع در کنار هم هستند یعنی یک طرف خط ها ممتد است و یک طرف بریده بریده. در این نوع از خط کشیها از سمت خط بریده بریده میتوان سبقت گرفت. رانندگانی که در سمت خط ممتد هستند نباید از روی خط عبور کنند ولی رانندگانی که در سمت خط های مقطع هستند میتوانند از روی آن عبور نمایند.

خطوط توقف منقطع

 با مشاهده خطوط توقف بریده بریده رانندگان باید از سرعت خود کاسته و با رعایت کردن احتیاط و حق تقدم عبور وارد باند اصلی شوند. اگر خط توقف به صورت دوبله منقطع بود، رانندگان باید پس از کاهش سرعت،  با احتیاط توقف کامل  داشته و سپس وارد  راه اصلی شوند.

خط ممتد ایست

خط ممتد ایست نشانگر این است که رانندگان باید قبل از خط ممتد ایست که معمولا در تقاطعها کشیده می شود توقف کامل نمایند.

خطوط زیگزاگ

این خطوط به رنگ زرد و به صورت زیگزاگ در حاشیه ی راه های متصل به پیاده روها کشیده می شود. نکته ای که باید بدانید این است که عبور کردن و همچنین ایستادن روی آنها ممنوع است.

 خطوط شطرنجی

این خطوط به شکل طرحهای شطرنجی می باشند و معمولا به رنگ سیاه و زرد در تقاطها ترسیم می شوند. وقتی  تراکم خودروها زیاد است و امکان تخلیه ی به هنگام تقاطع وجود ندارد این خطوط مشاهده می شود. خودرهایی که هنوز وارد تقاطع نشده اند موظف هستند که خارج از محل نقاشی شده توقف کنند و منتظر خالی شدن تقاطع بمانند.عبور از روی این خطوط ممنوع می باشد و رانندگان موظف هستند قبل از خطوط شطرنجی توقف کنند و مسیر حرکت خودورهای دیگر را باز نگه دارند.

خط هاشور

خطوط هاشور یکی دیگر از خطوطی هستند  که در راه ها و جاده ها کشیده می شود. خطوط هاشور نشان دهنده ی وجود مانع در راه ها هستند. این خط کشی جایی کشیده میشود که ترافیک را از کنار موانع عبور دهد. برای حفظ ایمنی و جلوگیری از برخورد با موانع از کنار این خطوط عبور کنید و روی این خطوط نروید.

خطوط پارک

خطوط پارک خودرو نشان دهنده ی نحوه ی پارک است. این خطوط انواع مختلفی دارند که برای نظم بخشیدن به پارک خودروها باید خودرو را طبق الگوی مشخص شده پارک کنید.به طور کلی ۳ نوع خطوط پارک برای توقف وسایل نقلیه در جداول کنار خیابان وجود دارد که شامل خطوط پارک افقی، خطوط پارک مورب، و خطوط پارک عمودی می باشد

خط کشی عبور پیاده

این نوع خط کشی عرضی در تقاطع ها و محل های معینی از راه ها برای عبور عابرین پیاده است. این خطوط برای عبور پیاده در محلی معین برای استفاده عابر از عرض راه کشیده می شود. با مشاهده خطوط عابر پیاده رانندگان باید از سرعت خود کاسته و پشت آنها توقف کنند. ولی در صورت نبود عابر می توانند از روی آن عبور کنند. خطوط ایستگاه اتوبوس و تاکسی و حمل بار معمولا همراه با تابلو ایستگاه اتوبوس و … میباشند و توقف و ایستادن روی آن ممنوع است.

خط زیگزاگ

این نوع خط ها در حاشیه راه ها کشیده میشوند و ایستادن و عبور کردن از روی آنها ممنوع است.

در اینکه:

خط کشی در هر خیابانی مهمترین بخش به شمار می‌آید و رانندگان با در نظر گرفتن این خط کشی‌ها و رعایت قوانین مربوط به آنها می‌توانند از وقوع بسیاری از حوادث پیشگیری کنند.با رانندگی بین خطوط، نظم خیابان حفظ شده و تا حد زیادی از حجم ترافیک کاذب که به علت رعایت نکردن قوانین پیش می‌آید، کاسته خواهد شد. در این راستا شرکت رها ترافیک با انتشار مطالب قانونی سعی در بالابردن دانش عمومی داشته و یارای نظم و قانون بیشتر در کشورمان می باشد.

پاسخ بدهید