دفترفروش: تهران - میدان ولیعصر - خیابان کریمخان زند - شماره 269 طبقه 3 09122852378
info@rahatraffic.com

انواع تابلو های ترافیکی

انواع تابلو های ترافیکی

عموما اولین موردی که در بحث هدایت وسایل نقلیه به میان می آید انواع تابلو های ترافیکی است.

تابلوهای ترافیکی وظیفه هدایت صحیح و ایمنی وسایل نقلیه و در برخی موارد با عابرین پیاده را به عهده دارد این تابلوها در معابر و راه های درون شهری و برون شهری نصب می‌شوند و هر یک منظور خاص طراحی شده اند.

به طور کلی تابلوهای ترافیکی به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

  • تابلوهای اخطاری
  • تابلوهای انتظامی
  • تابلوهای اخباری
  • تابلوهای متمم

استفاده از اشکال مختلف هندسی در تولید تابلوهای ترافیکی یک استاندارد از پیش تعیین شده است و در اینجا به این مسئله که هر یک از این اشکال برای کدام یک از تابلوها است می پردازیم.

تابلوهای اخطاری

تابلوهای اخطاری عموماً مربوط به هشدار خطری است که راننده در مسیر پیش رو با آن مواجه می شود این تابلو ها عموما به صورت مثلث متساوی الاضلاع هستند و رو به بالا است
این تابلوها معمولاً سفید رنگ با حاشیه قرمز ساخته می شوند.

همانطور که در شکل می بینید برخی از این تابلو ها عبارتند از:

  • عبور عابر
  • ارتفاع محدود تا ۴.۴ متر
  • لغزندگی سطح جاده

تابلوهای انتظامی

تابلوهای انتظامی معمولاً تابلوهایی هستند که ضرورت انجام کاری، ممنوعیت و یا محدودیت در مسیر را به راننده ها اعلام می کند.

این تابلو ها عموما به شکل دایره با زمینه سفید و حاشیه قرمز تولید می شود.

همانطور که در شکل مشاهده می فرمایید برخی از این تابلو ها عبارتند از:

  • حداکثر سرعت مجاز ۶۰ کیلومتر در ساعت
  • ورود اتوبوس به محدود ممنوع
  • دور زدن ممنوع

تابلوهای انتظامی استثنایی هم وجود دارند همانند تابلوهای ایست و رعایت حق تقدم که از اشکال هشت ضلعی و یا مثلث متساوی الاضلاع رو به پایین استفاده می کنند.

تابلوهای اخباری

تابلوهای اخباری عموماً اطلاعاتی در خصوص مسیر، مکان و وسایل مورد نیاز رانندگان را ارائه می دهند.

عموما تابلوهای اخباری به صورت مربع و مستطیل تولید می‌شوند که در ابعاد و اندازه های گوناگونی هستند در برخی از تابلوهای اخباری یا به اصطلاح تابلوهای جهت نما یک سمت تابلو دارای نوک تیز و پیکان مانند جهت اشاره به مسیر مشخصی است.

تابلوهای اخباری طرح و رنگ از پیش تعیین شده و همیشگی ندارند و بر اساس نیاز آن زمان و محل طرح و رنگ آن امکان تغییر دارد.

همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید یک مورد تابلوی هدایت مسیر که به سمت شهر مورد نظر اشاره دارد و دو مورد تابلوی اعلام محل خاص پارکینگ و پمپ بنزین نشان داده شده است.

تابلوهای متمم

تابلوهای متمم نوع خاصی از تابلوهای راهنمایی و رانندگی می باشند که به شکل مربع و مستطیل با زمینی سفید و نوشتار مشکی تولید می‌شود این تابلوها به خودی خود کاربرد خاصی ندارند و در جهت تکمیل مفهوم تابلوهای دیگر ساخته می شود مثلاً می‌توانند محدودیت برای افراد خاص یا طول مسیر یا میزان بارگیری مجاز را نمایش دهند.

 

مجموعه رها ترافیک آمادگی تولید انواع تابلوهای ترافیکی در ابعاد و اندازه های استاندارد را دارد جهت راهنمایی‌های بهتر تنها کافی است با کارشناسان مجموعه از قسمت تماس با ما ارتباط برقرار نموده و اطلاعات لازم را دریافت نمایید

پاسخ بدهید